TO, ŻE JESTEŚ WCIĄŻ MŁODY,

nie oznacza, że nie możesz być świętym.

Święci są przewodnikami ludzi w drodze do Nieba. Pozostali wierni Bogu, często ponosząc męczeńską śmierć. Są drogowskazami i wzorami oddania, dlatego ich losy stanowią dla wielu katolików ważną inspirację życiową.

W gronie dzieci wyniesionych do świętości w Kościele Katolickim najwięcej jest młodych męczenników prześladowanych i ponoszących śmierć ze względu na wiarę. Wynika to m.in. z faktu, że dopiero w drugiej połowie XX w. Kościół zaczął wynosić do chwały ołtarzy dzieci i nastolatków nie będących męczennikami.

Byli  młodymi ludźmi, których życie w gruncie rzeczy nie wydawało się szczególnie wyjątkowe, to po prostu pobożni i pilnie uczący się młodzi chłopcy i dziewczyny, dający przykład normalnego życia przeżywanego w głęboko religijny sposób. Oni po prostu chcieli kochać Boga, nic więcej. Mimo młodego wieku, wykazali się nadzwyczajnym uporem w podążaniu za tym „co w górze jest”. Były też dzieci i młodzi ludzie, którzy ze spokojem stawiali czoło cierpieniu i chorobie.

Współczesnym nam błogosławionym jest „Błogosławiony w dżinsach”. 15-letni geniusz Internetu.  Urodzony w 1991 roku Carlo Acutis spędził prawie całe życie w Mediolanie. Od dzieciństwa był bardzo pobożny. Zauważa się, że wpływ na jego głęboką religijność miała zapewne też jego pochodząca z Polski niania.

Codziennie przystępował do komunii. Jednocześnie zafascynował się internetem i jego możliwościami. Postanowił wykorzystywać sieć do szerzenia wiary, a także informacji o życiu Kościoła. Za pośrednictwem internetu opowiadał też o cudach eucharystycznych.

Eucharystia to moja autostrada do nieba – powtarzał.

W 2006 roku, gdy miał 15 lat, zdiagnozowano u niego nieuleczalną, ostrą postać białaczki. Gdy był w szpitalu, mówił najbliższym, że swoje cierpienie ofiarowuje za papieża i Kościół. Zmarł 12 października 2006 roku w Monzy.

Zgodnie ze swym życzeniem został pochowany na cmentarzu miejskim w Asyżu, mieście świętego Franciszka, którego podziwiał.

Proces beatyfikacyjny Carlo Acutisa rozpoczął się w archidiecezji mediolańskiej w 2013 roku. Pięć lat później papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót, a w lutym tego roku zaaprobował cud uzdrowienia za jego wstawiennictwem.

Włoski nastolatek został beatyfikowany w bazylice św. Franciszka w Asyżu, w obecności jego rodziny przez papieskiego delegata kardynała Agostino Valliniego. We mszy uczestniczyło około trzech tysięcy osób. Większość zgromadziła się wokół bazyliki.

Nazywany jest pierwszym patronem pokolenia millenialsów i geniuszem internetu, który uważał za narzędzie szerzenia wiary.

To jeden z najmłodszych błogosławionych w Kościele. Być może zostanie też patronem internetu.

Może przykład młodych świętych pomoże odnaleźć odpowiedź na najważniejsze pytanie: „Jak dobrze żyć i być szczęśliwym”, a także zrozumieć, że tylko trwanie blisko Boga przynosi prawdziwy pokój serca i sprawia, że pogodny uśmiech nigdy nie znika z twarzy.
Niech świadectwo życia tych świętych i błogosławionych przypomina nam, że każdy z nas ma świętość w zasięgu ręki, niezależnie od wieku.

Święci Boży, proszę, módlcie się za mnie i przynieście mi łaskę, której potrzebuję, aby prowadzić święte życie, naśladując Wasze własne. Wszyscy święci Boży, módlcie się za nami.  Jezu, ufam Ci.