ADWENT – CZAS RADOSNEGO OCZEKIWANIA

W tym roku Adwent rozpoczyna się jutro – 28 listopada i potrwa do Wigilii Bożego Narodzenia, czyli do 24 grudnia.
Składa się z czterech niedziel adwentowych. Pierwsza niedziela rozpoczyna w kościele chrześcijańskim rok liturgiczny. 

Adwent to czas radosnego oczekiwania, obfituje on różne w zwyczaje i symbole. W Polsce jednym z najbardziej charakterystycznych zwyczajów adwentowych są Roraty. Jest to Msza święta sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny.

Z Roratami związany jest zwyczaj zapalania specjalnej świecy – roratki, która symbolizuje Maryję i jest zapowiedzią przyjścia na świat Chrystusa.

Ważnym symbolem jest również dekoracja – wieniec z czterema świecami oznaczającymi cztery niedziele Adwentu. Zapalanie świec oznacza czuwanie i gotowość na przyjście Chrystusa. 

Pierwsza świeca zapalana w pierwszą niedzielę Adwentu to Świeca Nadziei, symbolizująca proroków, którzy zapowiedzieli przyjście Mesjasza.
W drugą niedzielę Adwentu zapalana jest Świeca Pokoju na pamiątkę miejsca, w którym narodził się Zbawiciel.
Z kolei w trzecią niedzielę, która nosi nazwę „Gaudete” („Radujcie się”), zapalana jest Świeca Radości. Ma przypominać pasterzy, którzy jako pierwsi ujrzeli Jezusa i ogłosili światu „radosną nowinę”.
W ostatnią – czwartą niedzielę Adwentu zapalana jest Świeca Miłości, symbolizująca aniołów, którzy objawili się pasterzom w grocie betlejemskiej i ogłosili im narodziny Dzieciątka Jezus. 

To od nas już dziś zależy jak przeżyjemy ten Adwent. Co zechcemy zmienić w swoim życiu i postępowaniu.
Adwent to czas postanowień. Nie chodzi o to, żeby robić wiele postanowień, które potem w praktyce nie są realizowane, ale jedno konkretne, które potem można zrealizować. Czy mam już swoje konkretne postanowienie na Adwent?
Módlcie się w każdym czasie. Święty Jan Paweł II mówił, że czas poświęcony na modlitwę nigdy nie jest czasem straconym. Dlatego modlitwa to rozmowa z Przyjacielem. Módlmy się nie tylko wtedy, kiedy jesteśmy w kościele, ale przy różnych okazjach, np. jadąc do szkoły, spacerując itp. Przy różnych okazjach można zwracać się do Pana Boga.

Adwent to czas zadbania o swoje życie i zdrowie duchowe, dlatego jak co roku

zapraszam na
Nowennę do Dzieciątka Jezus
od 6 do 14 grudnia na godz. 18.00
do dolnego kościoła.

Przynosimy ze sobą lampiony, aby ze światłem oczekiwać przyjścia Pana.