Pewnie każdy z nas wierzących umiałaby odpowiedzieć na pytanie, kiedy przypada Adwent!
Nie jest już jednak tak oczywista odpowiedź na pytanie, na co właściwie podczas Adwentu czekamy?
Wiele osób myśli bowiem, że czekamy na Boże Narodzenie, a tymczasem…
Czas Adwentu to przygotowanie na powtórne przyjście Pana…
Roraty: Msza święta ku czci Matki Bożej, odprawiana we wszystkie dni Adwentu, najczęściej wcześnie rano. Nazwa pochodzi od pierwszego słowa (w języku łacińskim) pieśni śpiewanej na wejście w czasie tej Mszy świętej: Rorate caeli desuper (Spuśćcie rosę niebiosa z góry). W czasie rorat na ołtarzu zapala się dodatkową świecę symbolizującą Maryję. Na początku Mszy w kościele panuje mrok – zapalone są tylko świece i przyniesione przez dzieci lampiony – a światło zapala się dopiero po akcie pokutnym, na śpiew Chwała na wysokości Bogu.
Roratka: dodatkowa świeca zapalana podczas rorat (ozdobiona białą lub niebieską wstążką), symbolizująca Maryję. Zwyczaj umieszczania jej na ołtarzu pochodzi z XIII w. Wówczas na początku Adwentu przed ołtarzem w katedrze stawali król, prymas, senator, szlachcic, żołnierz, kupiec, chłop i trzymając w dłoniach zapalone świece, każdy oznajmiał: „Jestem gotów na Sąd Boży”.
Wieniec adwentowy: wieniec upleciony z gałązek drzew iglastych, ozdobiony czterema czerwonymi świecami symbolizującymi 4 niedziele Adwentu. W Świątyniach ustawia w widocznym miejscu. Świece zapala się w kolejne niedziele Adwentu (najpierw jedną, potem dwie itd.).
You must be logged in to post a comment.