WIELKI POST JUŻ BLISKO

W tym roku Wielki Post rozpocznie się 26 lutego, czyli w Środę Popielcową i potrwa aż do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek, który wypada 9 kwietnia 2020. Łącznie post będzie trwał 43 dni.

Środa Popielcowa – to dzień pokutny, który wyraża nasze pragnienie nawrócenia do Boga. Zatroszczymy się o to, byśmy uczestniczyli we mszy świętej. Uczestniczmy w obrzędzie posypania głów popiołem. Popiół jest bardzo wymownym znakiem. Ten popiół przypomina nam, że bez Boga jesteśmy niczym. Symbolizuje on również wszystkie nasze grzechy, które pragniemy wrzucić do ognia Bożej Miłości.

Czy trzeba iść do kościoła w Środę Popielcową? Wiele osób zastanawia się, czy w Środę Popielcową  trzeba iść do kościoła. Święto to nie jest świętem nakazanym. Oznacza to, że nie ma obowiązku uczestnictwa we mszy świętej, jednak jest to wskazane. ZAPRASZAM.

Wielki Post zaprasza nas do tego, byśmy na oścież otworzyli nasze serca na Miłość Bożą poprzez trzy filary Wielkiego Postu: post, modlitwę i jałmużnę – dzielenie się, które przekładają się na nawrócenie w stosunku do nas samych, do Boga i do bliźnich. Otwórzmy drzwi naszego serca Panu Bogu, aby pozwolić Mu dostać się do naszego wnętrza.

Okres Wielkiego Postu to nie czas, w którym należy przejść na dietę lub schudnąć. Jest to znak tego, że ciałem i duszą stajemy się otwarci na Pana Boga.
Nieważne, czy uda nam się nie jeść słodyczy przez sześć i pół tygodnia. To nie słodycze są istotne, lecz nasz stosunek do Boga. Chodzi o to, abyśmy wciąż na nowo udawali się w drogę do Pana i nie żyli z dnia na dzień. Ważniejsze jest, aby serce było szczere.

W okresie Wielkiego Postu możemy na przykład każdego wieczoru zastanowić się nad przeżytym dniem i zadać sobie pytanie, co było piękne, a co sprawiło smutek, co było dobre i czy może byliśmy wobec kogoś podli. Możemy podziękować Bogu za wszelkie piękno i poprosić Go o przebaczenie za wyrządzone zło. Możemy postanowić sobie, że bardzo uważnie będziemy odmawiać wieczorną modlitwę. Możemy postarać się być uczciwymi i nie uciekać od nieprzyjemnych rzeczy. Możemy sprawić, aby dziecko, które jest wyśmiewane w klasie, poczuło się dobrze. Możemy pomodlić się za swoich przyjaciół i nieprzyjaciół. Możemy podzielić się z kimś swoimi zabawkami, swoim jedzeniem.

Okres Wielkiego Postu nie jest więc po to, by urządzić sobie przerwę od normalnego życia lub zrobić coś innego niż zazwyczaj. Post to okazja do przećwiczenia tego, co właściwie zawsze należy czynić, będąc chrześcijaninem. Należy zawsze na nowo przygotowywać swoje serce dla Jezusa Chrystusa.

Prośmy Pana Boga szczególnie o to, abyśmy wytrwali w swoich postanowieniach, byśmy umieli przyznawać się do swoich słabości. Postarajmy się, aby każdy dzień Wielkiego Postu był naznaczony modlitwą, postem i jałmużną.

Pomogą nam w tym specjalne nabożeństwa. Będzie w kościele odprawiana Droga Krzyżowa, będą Gorzkie Żale, będą też Rekolekcje Wielkopostne. Wszystko po to, abyśmy lepiej zrozumieli, jak wiele zrobił dla nas Pan Jezus, i żebyśmy lepiej wiedzieli, co mamy robić, jak mamy się nawracać.

Dobrze będzie, jeżeli już teraz pomyślimy, jak ułożyć wszystkie zajęcia, żeby mieć czas na pójście do kościoła nie tylko w niedzielę na Mszę św. o godz. 11.00, ale i po południu na Gorzkie Żale  – nabożeństwo pasyjne o godz. 17.00 – zapraszam chociaż raz do udziału w tym nabożeństwie, a także na Drogę Krzyżową w każdy piątek o godz. 16.45 – zapraszam wszystkie dzieci.